Mustafa V. Koç Spor Ödülü JÜRİ

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Carolıne N. Koç

İsviçre St. George’s School, Babson College İşletme Fakültesi mezunudur. İngilizce, Türkçe, Fransızca, İtalyanca ve İsveçce bilmektedir. 1992-1998 yılları arasında Edwards of Hisar’ın yöneticiliğini yapmıştır. 1998-2003 yılları arasında İlkadım Çocuk Eğitim ve Oyun Merkezi’ni kurmuş aynı zamanda da yöneticiliğini yapmıştır. 2008 yılında Haremlique Istanbul ve 2009 yılında Selamlique Türk Kahvesi’nin kurucusudur, halen iki şirketin Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Türkiye Aile Planlaması Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Tohum Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Tina Vakfı Kurucu Üyesi, Çağdaş Eğitim Vakfı Kurucu Üyesi’dir.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç

Columbia College’dan (ABD) 1985 yılında BA derecesiyle mezun olmuştur. Bir sene Kofisa Trading’de çalışmıştır. Columbia Business School’dan MBA derecesi almıştır (1989). Ramerica Intl. Inc.’de çalıştıktan sonra, 1990 yılında Koç Topluluğu’na katılarak, Gazal A.Ş.’de Müdürlük, Koç Holding’de Finansman Koordinatörlüğü, Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur.

2004 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olmuş, Mayıs 2008’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini üstlenmiştir. Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Geyre Vakfı Başkanlığı, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi görevleri de yürütmektedir.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Asbaşkanı Prof. Dr. Uğur Erdener

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezununiyetinden sonra ihtisasını aynı Fakültenin Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. 1996 yılında Doçent, 2001 yılında ise oküloplastik cerrahi alanında Profesör unvanını alan Prof. Dr. Uğur Erdener 2007 – 2011 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü yapmıştır. Sportif kariyerine atletizmle başlayıp basketbolla devam eden Erdener spor yöneticisi olarak 1983'ten 2005'e kadar olan 23 yıllık süre boyunca Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı olarak hizmet vermiş, uluslararası seviyede ülkenin yetiştirdiği en önemli spor insanlarından biri olmayı başarmıştır. Avrupa ve Akdeniz ülkeleri Okçuluk Birliği (EMAU) Başkanı olarak 5 yıl görev yapmış ve daha sonra 2005 yılında, Olimpik bir spor dalında uluslararası federasyon başkanlığına seçilen ilk Türk spor insanı olmayı başarmıştır. 2005 yılında seçildiği Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanlığına 2009 yılında ikinci kez, 2013 yılında üçüncü kez ve 2017 yılında da dördüncü kez seçilmiştir. 2011 yılından bu yana Türk Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı ve 2008 yılından bu yana Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Üyesi olan Prof. Dr. Uğur Erdener 2014 yılında IOC Yönetim Kurulu Üyesi ve 2016 yılında IOC Asbaşkanı seçilmiş, Asbaşkanlık görevini 2020 yılına dek sürdürmüştür. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve WADA Vakfı Yönetim Kurulları Üyesi olan Erdener, 2017 yılında da Uluslararası Olimpik Yaz Sporları Federasyonları Birliği (ASOIF) Başkan Yardımcısı seçilmiştir.

Geri Dön Yukarı
Close Zoom